سلام به شما دوستان عزیز و گرامی. امیدوار هستم كه دنیا به كامتون باشه. مطلب امروز اختصاص داره به قسمت دوم باتری های باستانی در ایران. یه مطلب شگفت انگیز و فوق العاده و منحصر به فرد. شما یك لحظه فكرش رو بكنید كه ایران 2000 سال پیش تونسته بود از برق استفاده كنه!

ولی اگه یه خورده مسئله رو گسترش بدیم و این باتری ها رو تنها متعلق به ایران فرض نكنیم، یعنی در سایر نقاط جهان چه در زمان قبل از 2000 سال و چه بعد از ان از برق استفاده می شده است در این صورت معمای ساختن بناهای عظیمی مثل اهرام مصر، معابد اینكاها یا حتی تخت جمشید رو میشه با عقل جور داد. البته در این صورت باید بقایایی از وسایلی كه این بناها توسط ان ها ساخته شده است وجود داشته باشد ولی....

به نظر شما حقیقت چیست؟.....

 

 

 

 

 

 

باتری های باستانی در ایران 2

 

 

 

ساختمان داخلی ظروف

 

 

دهانه ی هر ظرف 1.5 سانتی متر قطر داشت. كونیك مشاهده كرد كه در داخل هر یك از ظروف ورقه ای از فلز مس با ابعاد حدود 12 در 4 سانتی متر كه به صورت لوله درآمده، قرار دارد. لبه های ورقه در محل اتصال به یكدیگر، توسط آلیاژی از فلزات قلع و سرب با نسبت های 60 به 40 به گونه ای بسیار شبیه به انچه كه امروز در لحیم كاری انجام می شود، جوش داده شده بود. كف استوانه ی مسی با تشتكی از همان جنس مسدود و سپس توسط لایه ای از قیر طبیعی یا زفت، مهروموم شده بود. دهانه ی فوقانی استوانه را نیز لایه ی عایق دیگری از جنس قیر مسدود می ساخت، به گونه ای كه میله ای از جنس اهن با عبور از ان، در محور میانی فضای خالی استوانه مسی، ثابت قرار می گرفت. شواهد نشان می داد كه ظروف، حاوی مایعی با خاصیت اسیدی «نظیر سركه، آبغوره یا شراب» بوده اند و در ضمن میله ی اهنی بر اثر فعل و انفعالات حاصل از تاثیر مایع اسیدی، دجار خوردگی شده است. تردیدی نبود كه انچه در برابر یدگان حیرت زده ی كونیگ قرار داد، یك «پیل الكترو شیمیایی» مستعمل است!

تاریخ رسمی علوم آن گونه كه در غرب نگارش یافته است، به ما می گوید كه بشر ازدیرباز با برخی از پدیده های الكتریكی نظیر اذرخش و پیدایش الكتریسیته ساكن در كهربا_كه بر اثر مالش با پارچه ی پشمی به وجود می آید_ آشنایی داشته است. یونانیان باستان بیماران مبتلا به دردهای نقرسی را در حوضچه هایی كه در آن ها مارماهی های برق دار رها شده بود، غوطه ور می ساختند و معتقد بودند كه اثر آن ها بر كف پای فرد مبتلا، باعث تسكین درد می شود. ولی قرن ها طول كشید تا در سال 1800 میلادی، دانشمند پراوازه ی ایتالیایی « الساندر ولتا» موفق به اختراع پیل الكتروشیمیایی شد و به این ترتیب نخستین وسیله را برای تولید جریان پیوسته برق، به جهان دانش و فناوری عرضه كرد.

اكنون یافته های یك باستان شناس آلمانی در سواحل شرقی رود دجله نشان می داد كه دست كم هجده قرن قبل از تولد ولتا، ساكنان باستانی تیسفون نه تنها روش تولید الكتریسیته را می دانستند، گه از آن به طور عملی استفاده هم می كرده اند!

ویلهم كونیگ در سال 1940  به دنبال یك بیماری به برلین بازگشت. او در آلمان فرصت یافت تا در مقاله ای، یافته بی نظیر خود را معرفی كند. كونیگ كه تجربه سال ها كار در عراق را داشت، در میان گنجینه های عظیم اشیای باستانی این سرزمین، ظروف فلزی گوناگونی را مشاهده كرده بود كه با روكشی از طلا یا نقره پوشش یافته بودند. از این میان می توان به جام های مسی تمدن بسیار كهن سومر اشاره كرد كه در جنوب بین النهرین كشف شده بودند. لاین ظروف كه قدمت آن ها به بیش از 2500 سال پیش از میلاد می رسید، شواهدی از آب كاری فلز با لایه ای از نقره را نشان می داد. به این صورت كه ضربه زدن با انگشت به آن ها در برخی نواحی، به جدا شدن زنگارهایی آبی رنگ از سطح آن ها می انجامید. كونیگ كه همواره از این فناوری ظریف احساس شگفتی كرده بود، احتمال داد كه در واقع دانش الكتروشیمی ایرانیان مبتنی بر پیشینه ای كهن تر و برگرفته از فناوری اقوام پیشین و حتی سومریان بوده است. به این ترتیب او می توانست به این پرسش اساسی كه باتری ها در واقع  چه كاربردی داشته اند نیز پاسخ دهد. به اعتقاد او احتمالا الكتریسیته ی حاصل از این باتریها، در آب فلز كاری مورد استفاده قرار می گرفته است.

دیری نپایید كه جنگ جهانی اول در گرفت. با بالا گرفتن دایره ی جنگ، یافته های كونیگ به ورطه ی فراموشی افتاد و تاسالها بعد كسی از آن ها یاد نكرد.

ادامه دارد......

منبع: مجله ی دانشمند، اسفند ماه

 

به نظر شما آیا تمدن گذشتگان قادر به رقابت با تمدن و فناوری ما بوده است؟

اگه گذشتگان به این سطح از فناوری رسیده بودند مثلا پرواز یا ساختن بناهایی مثل اهرام پس چرا هم اكنون اثری از تمدن و فناوری آن ها نیست؟

آیا موجودات فوق پیشرفته ی فضایی به آن ها در ساخت این بناها و آموزش آن ها به استفاده از فناوری هایی مثل الكتریسیته كمك كرده بودند؟

یا آیا انها دنیای خود را به وسیله ی اسلحه های مختلف مثل بمب اتم نابود كرده اند؟ آیا می توانیم طوفان نوح را مرتبط بدانیم با به طور كامل از بین رفتن تمدن و فناوری آن ها و پاكسازی زمین از آنها؟

آیا زمین دوباره همان كار را برای دوران ما هم انجام می دهد؟ آیا پاكسازی دوباره ای در راه است؟

جواب این سوال ها با خودتان. این شما هستید كه می توانید این ها را قبول كنید.

اما به یاد داشته باشید كه شما نمی توانید وجود این ها را اثبات كنید مگر اینكه به عقب برگردید كه آن هم امكان پذیر نیست. پس هیچ راهی برایتان نمی ماند مگر اینكه فقط و فقط آن ها را باور كنید................

 

Metaphysics_blog@yahoo.com

YAHOO ID=metaphysics_blog

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 تیر 1386    | توسط: آرمان    | طبقه بندی: باستان شناسی اسرار آمیز،     | نظرات()