پایان جهان

  

در سوم آوریل 1843 جماعتی بر روی تپه ای در نئوانگلند جمع شده و در انتظار پایان جهان بودند.

آنها از انتظار خود نتیجه ای نگرفتند اما علی رغم نا امیدی، ایمان خود را به مردی كه فاجعه را پیشگویی كرده بود از دست ندادند. ویلیام میلر كشاورزی ملحد بود كه پیش بینی كرده بود روز جزا فرا خواهد رسید.

او مدت زیادی بر كتاب مكاشفه ی دانیال اندیشید و در 1831 نخستین اخطار خود را آشكار كرد. بعد به سفری دراز رفت و همه جا عقیده خود را وعظ كرد. پیشگویی او در فرا رسیدن روز جزا با ظهور ستاره ای دنباله دار در 1833 و پیدا شدن هاله هایی در اطراف خورشید بیشتر قوت گرفت.

روزنامه ی نیویورك هرالد پیشگویی او را در باب نابودی جهان در سوم آوریل منتشر كرد.

گزارش شد عده ای از مردم خرافاتی خود و خانواده شان را كشتند تا گرفتار شلوغی در پشت دروازه های بهشت نشوند.

روایت شده در دهكده ی وستفورد ابلهی شیپور بزرگی را به صدا در آورد و طرفداران میلر فریاد بر آوردند:« درود بر مریم مقدس. آن هنگام فرا رسیده است.» ابله كه آنقدرها هم ابله نبود پاسخ داد:« احمقها بروید و سیب زمینیهایتان را از خاك بیرون آورید. فرشتگان این كار را برای شما نخواهند كرد.»

در آن روز هم اتفاقی نیفتاد. میلر تاریخ جزا را 22 مارس 1844 معین كرد. در آن روز هم عده ای كفن پوشیدند و در قبرستان ها به انتظار نشستند. بعضی از طرفداران او تمام مایملك خود را فروختند گرچه مشخص نیست پول آن را برای چه می خواستند.

در22 مارس او اعلام كرد كه دچار اشتباه محاسبه شده و تاریخ 22 اكتبر را به عنوان روز جزا مشخص كرد. در این روز یكی از طرفدارانش كفن سفیدی به تن كرده و گاوی همراه خود به قبرستان آورده بود و میگفت:«‌ سفر درازی در پیش داریم و بچه ها به شیر نیاز دارند.»

در 23 اكتبر طرفداران او كم كم متفرق شدند زیرا جهان همچنان به چرخش خود ادامه می داد. خود میلر مایملكش را اصلا نفروخته بود.

نهضت او كه یكصد هزار تن طرفدار داشت از هم پاشید اما بعضی از عقایدی كه تا امروز در كلیسای ادونتیست برقرار است از تعالیم او استخراج شده است.

 

Metaphysics_blog@yahoo.com

YAHOO ID=metaphysics_blog

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 تیر 1386    | توسط: آرمان    | طبقه بندی: پیشگویان عالم،     | نظرات()