آخرین تقلای مغز

 

 

 

گرچه بیشتر محققان اعتقاد دارند تجربه ی نزدیكی به مرگ، شواهدی یكپارچه، متقاعد كننده و محكم، دال بر وجود زندگی بعد از مرگ كه دست می دهد، اما بعضی دیگر از دانشمندان هنوز منكر آن هستند كه این تجربه واقعیتی روحانی در بر دارد.

دكتر سوزان بلاك مور از آزمایشگاه مغز و ادراك، وابسته به دانشگاه بریستول انگلستان سالهاست كه پدیده ی نزدیكی به مرگ را مورد بررسی قرار داده است.

نظر او چنین است:« آنچه تجربه ی نزدیكی به مرگ نامیده می شود چیزی نیست مگر خدعه ای از طرف مغز در حال مرگ كه می خواهد وحشت مردن را كاهش دهد. بخوصوص این تجربه آخرین تقلای مغز شمرده می شود. دكتر بلاك مور تجربه گذشتن از تونل نور را محتملا بر اثر تكانه ای می داند كه در آن بخش از مغز كه مربوط به بینایی است پدید می آید. او این فرضیه را پیش می كشد:« زمانی كه شخص به مرگ نزدیكی می شود سلولهای حیاتی كه به طور طبیعی عملیات بخش بینایی مغز را كنترل می كنند در اثر فقدان محرك های بینایی از كار می افتند.

این ازكار افتادگی باعث نوعی حالت اختلال مابین محرك هایی می شود كه از شبكیه به سوی مغز حركت می كنند. این اختلال باعث ایجاد حلقه های تو در تو در شبكیه می شود كه فرد آن را به صورت تونل سیاهی می بیند كه در انتها نورانی است.

اما چگونه است كه شخص خود را بر روی تخت بیمارستان می بیند؟ در حالت احتضار مغز از محرك های معمول دریافتی محروم می شود و می پرسد من كه هستم و در كجا هستم؟ در تلاش برای پاسخ به این سوالات به حافظه روی می آورد و در آنجا از ذخیره ی اطلاعاتی، تصاویر اتاق بیمارستان و عملیات پزشكی را خارج می كند و تصویری را می آفریند كه واقعی به نظر می رسد. دكتر بلاك مور البته قبول دارد این فرضیه نمی تواند توضیح دهد كه چگونه بعضی افراد رو به مرگ جزئیات عملیاتی را كه در اتاق عمل انجام شده و گفتگوها را به خوبی شرح می دهند.

او به تفتوت های فاحش كه مابین توصیف افراد، با زمینه های فرهنگی متفاوت، از دیدار جهان دیگر، اشاره می كند او می گوید كه در هند افراد محتضر به پیامبری اشاره دارند كه به فهرستی از نام ها مراجعه می كند و می گوید كه شخص برای مرگ آماده نیست و باید برگردد. مسیحیان موجود نورانی را حضرت مسیح(ع) یا جبرئیل یا پتر مقدس می دانند كه بر دروازه ی بهشت ایستاده اند. بلاك مور یقین دارد این تجربه در فرهنگ های دیگر بستگی به زمینه ی فرهنگی دارد.

Metaphysics_blog@yahoo.com

YAHOO ID=metaphysics_blog

نوشته شده در تاریخ جمعه 19 بهمن 1386    | توسط: آرمان    | طبقه بندی: دنیای ارواح،     | نظرات()